HISTORIA KOŚCIOŁA I PARAFII PW. ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO W SMAŻYNIE
Wieś Smażyno leży nad rzeką Bolszewką. Najstarsza wzmianka o Smażynie pochodzi z 1407 roku. Smażyno było zamieszkiwane przez ewangelików, którzy pierwotnie jeździli na nabożeństwa do siedziby starostwa – Mirachowa. Aby ułatwić sobie możliwość uczestniczenia w nabożeństwach wybudowali kościół w Smażynie. Kościół został wybudowany w latach 1862-1865 w stylu neogotyckim. Jest to jednonawowa, ceglana budowla, z wyodrębnionym prezbiterium i wieżą nad głównym wejściem. W tym czasie wybudowano również plebanię i organistówkę. Obecnie w byłej plebanii jest Dom Nauczyciela, a organistówka należy do prywatnych właścicieli.
Po II wojnie światowej ludność niemiecka ze Smażyna i okolic wyjechała do Niemiec, a zdewastowany i okradziony kościół został przejęty przez Polaków.
Kościół został poświęcony w 1946 roku. Do 1970 roku kościół stanowił filię parafii w Łebnie. W tym czasie w smażyńskim kościele była odprawiana w tygodniu tylko jedna Msza św. – w niedzielę, na którą przyjeżdżał ks. Proboszcz z Łebna i organista. W czasie kolędowym w Smażynie Msze św. nie były odprawiane. Przygotowania do sakramentów świętych odbywały się w tym czasie w Łebnie.
Smażyno jako samodzielny ośrodek duszpasterski funkcjonuje od 1970 roku. 5 czerwca 1971 roku została ustanowiona Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego. Pierwszym proboszczem był ks. Wojciech Mudlaff – do 1972 roku. Od 1972 do 1987 roku proboszczem był ks. Prałat Alojzy Marszall. Od 1987 do 2019 roku proboszczem był ks. Kan. Jan Borkowski. Obecnie proboszczem jest ks. Krzysztof Masilewicz.
opr. Ewa Klawikowska