13 listopada 2021

LIST DO UBOGICH

ABP TADEUSZ WOJDA SAC

Szczęść Boże!

W marcu tego roku papież Franciszek ustanowił mnie biskupem archidiecezji gdańskiej. Dlatego właśnie otacza modlitwą, a każdy Mieszkaniec archidiecezji zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Z radością przyjąłem informację o i ważnych inicjatywach podejmowanych dla Mam także nadzieję, że jeszcze wiele dobra mo pomnożyć. Popatrzmy na świętego Józefa, który był osobą ubogą, uciekającą z rodzinnych stron przed prześladowaniem, doświadczał bezdomności i wykluczenia, a jednak właśnie jego zaprosił Bóg, by stał się opiekunem Bożego Syna. Zaufał mu, choć każdą i każdego z Was do przyjęcia świętego Józefa jako orędownika w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie Bóg?” Może doświadczasz dzisiaj w swoim życiu braku nadziei. Może myślisz o sobie,że popełniłeś/aś zbyt wiele błędów, że tego się nie da naprawić. Może wydaje Ci się, że już nic dobrego Cię nie spotka, że wszystko jest stracone. Nie trać nadziei. Nic nie jest stracone. Jezus przecież powiedział, że „nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” (Mk 2,17). Te słowa są źródłem nadziei dla każdego. ARCYBISKUP METROPOLITA GDAŃSKI W marcu tego roku papież Franciszek ustanowił mnie biskupem archidiecezji gdańskiej. Dlatego właśnie otaczam Was wszystkich modlitwą, a każdy Mieszkaniec archidiecezji zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Z radością przyjąłem informację o ważnych inicjatywach podejmowanych dla, i wraz z Ubogimi. Mam także nadzieję, że jeszcze wiele dobra mo Popatrzmy na świętego Józefa, który był osobą ubogą, uciekającą rodzinnych stron przed prześladowaniem, doświadczał bezdomności wykluczenia, a jednak właśnie jego zaprosił Bóg, by stał się opiekunem Bożego Syna. Zaufał mu, choć nie miał zbyt wiele. Chciałbym zaprosić każdą i każdego z Was do przyjęcia świętego Józefa jako orędownika poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „A do czego mnie zaprasza Może doświadczasz dzisiaj w swoim życiu braku nadziei. Może popełniłeś/aś zbyt wiele błędów, że tego się nie da naprawić. Może wydaje Ci się, że już nic dobrego Cię nie spotka, wszystko jest stracone. Nie trać nadziei. Nic nie jest stracone. Jezus przecież powiedział, że „nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” (Mk 2,17). Te słowa są źródłem nadziei dla każdego. W marcu tego roku papież Franciszek ustanowił mnie biskupem Was wszystkich modlitwą, a każdy Mieszkaniec archidiecezji zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Z radością przyjąłem informację o wielu pięknych i wraz z Ubogimi. Mam także nadzieję, że jeszcze wiele dobra możemy wspólnie Popatrzmy na świętego Józefa, który był osobą ubogą, uciekającą rodzinnych stron przed prześladowaniem, doświadczał bezdomności wykluczenia, a jednak właśnie jego zaprosił Bóg, by stał się opiekunem nie miał zbyt wiele. Chciałbym zaprosić każdą i każdego z Was do przyjęcia świętego Józefa jako orędownika do czego mnie zaprasza Może doświadczasz dzisiaj w swoim życiu braku nadziei. Może popełniłeś/aś zbyt wiele błędów, że tego się nie da naprawić. Może wydaje Ci się, że już nic dobrego Cię nie spotka, wszystko jest stracone. Nie trać nadziei. Nic nie jest stracone. Jezus przecież powiedział, że „nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” Gorąco ufam, że to słowo jest także o Tobie. Jesteś dla Jezusa kimś bardzo ważnym i On pragnie przywrócić Ci nadzieję. On oddał swoje życie za każdy nasz grzech i dzięki zmartwychwstaniu przywraca życie tam, gdzie my je utraciliśmy. On widzi tę głęboko ukrytą w Twoim sercu tęsknotę za miłością. On widzi ten potencjał i talenty, które masz w sobie. On chce Cię zaprosić do wyjątkowej relacji ze Sobą i do dalszej wspólnej drogi. Możesz dzisiaj wraz ze mną powiedzieć: „Jezu zapraszam Cię do mojego życia. Przywróć mi nadzieję, że moje życie ma sens. Przepraszam za to, co zniszczyłem/am i proszę, daj mi doświadczyć Twojej miłości miłosiernej. Chcę Tobie zaufać. Chcę dać się Tobie poprowadzić. Święty Józefie, bądź moim orędownikiem.” Obejmuję każdą i każdego z Was moją szczególną modlitwą i błogosławieństwem.

Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański

Gdańsk-Oliwa, 14 listopada 2021 r., V Światowy Dzień Ubogich