4 kwietnia 2020

DO PARAFIAN I WSZYSTKICH ZWIĄZANYCH Z NASZĄ PARAFIĄ

DRODZY PARAFIANIE

SZANOWNI GOŚCIE

W Polsce 20 marca 2020 roku został wprowadzony stan epidemii, natomiast od 25 marca zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ogranicza liczbę uczestników zgromadzeń. W związku z tym we Mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. Wprowadzone przepisy dotyczą wnętrza świątyni jak i tego co na zewnątrz. Bardzo proszę, abyśmy ze zrozumieniem podeszli do tej decyzji. Przypominam o udzielonej dyspensie Metropolity Gdańskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św.

Nasz Arcybiskup apeluje: „Najbardziej skutecznym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu i ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, i o to Wiernych Archidiecezji Gdańskiej serdecznie proszę”.

Ja również, zwracam się do Was z serdeczną prośbą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, a szczególnie o przestrzeganie zasad higieny. Bądźmy ostrożni!

Proszę także o szczególną wrażliwość na osoby starsze i chore, w razie potrzeby służmy im naszą pomocą i wsparciem.

Coraz częściej słyszę głosy tęsknoty za Eucharystią, za spotkaniem z Chrystusem w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Nasze serca wypełnia smutek i żal, że nie możemy swobodnie uczestniczyć we Mszy św., przyjąć Chrystusa w Komunii św.,  doświadczyć Bożego Miłosierdzia poprzez sakramentalne rozgrzeszenie w Sakramencie Pokuty i Pojednania. To wyraz naszego zatroskania o nasze życie duchowe i znak naszej miłości do Chrystusa, to też piękne świadectwo naszej wiary i zrozumienia istoty życia sakramentalnego. Niestety, ze względu na stan epidemii, mamy bardzo utrudniony dostęp do uczestniczenia we Mszy św. i przyjęcia Komunii św. oraz przystąpienia do Spowiedzi św.

Jako Wasz duszpasterz pragnę, na ile to tylko możliwe, zapewnić Wam okazję do przystąpienia do Spowiedzi św., z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa (w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób). Jednocześnie przypominam, że okres Komunii św. wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

Sakrament pokuty i pojednania będzie sprawowany w najbliższym czasie według następującego porządku:

Przed każdą Mszą św. dla tych, którzy zamówili intencję Mszy św., a ponad to:

- poniedziałek, 30 marca – po Mszy św. wieczornej do godz. 1900

- wtorek, 31 marca – po Mszy św. rannej do godz. 900

- środa, 1 kwietnia – po Mszy św. wieczornej do godz. 1915

- czwartek, 2 kwietnia – po Mszy św. wieczornej do godz. 1915

- piątek, 3 kwietnia – po Mszy św. wieczornej do godz. 1915

- sobota, 4 kwietnia – po Mszy św. wieczornej do godz. 1915

- niedziela, 5 kwietnia – od 1330 do 1430

- poniedziałek, 6 kwietnia – po Mszy św. wieczornej do godz. 1915

- wtorek, 7 kwietnia – po Mszy św. rannej do godz. 900

- środa, 8 kwietnia – po Mszy św. wieczornej do godz. 1915

W tych godzinach będę dyżurować w konfesjonale, ale spowiedź św. będzie trwała do wyspowiadania ostatniej osoby - każdy kto przyjdzie będzie wyspowiadany.

Można także umawiać się indywidualnie, bądź rodzinnie na konkretną godzinę. W takim przypadku proszę dzwonić pod numer: 504 276 785.

Jest to trudny czas – czas próby. Próby dla naszej wiary, miłości i ufności wobec zamierzeń Bożej Opatrzności. Można powiedzieć, że to czas szczególnych rekolekcji wielkopostnych, a więc czas kiedy powinniśmy pogłębić naszą duchowość, naszą więź z Bogiem, a to z kolei powinno zaowocować przemianą naszego życia. To od nas zależy, od naszego zaangażowania czy wyjdziemy z tej próby zwycięsko. Dlatego całą naszą ufność i nadzieję powinniśmy złożyć w Panu Bogu, pozwolić Mu się prowadzić i prosić o zrozumienie Jego planów wobec każdego i każdej z nas. On do nas nieustannie wyciąga swoją ojcowską dłoń – uchwyćmy się jej – i pozwólmy się poprowadzić. Wiemy przecież, że Pan Bóg z największego nawet zła jest w stanie wyprowadzić dobro.

Życzę Wam, drodzy Parafianie, by Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawca, wypełnił Wasze serca swoim pokojem i bezpiecznie przeprowadził nas przez ten czas próby, życzę byśmy owocnie przeżyli Święte Triduum Paschalne, gromadząc się w domach na wspólną modlitwę i rozważanie tych świętych tajemnic zbawczych. Nie ustawajmy w modlitwie o zakończenie epidemii, módlmy się również za chorych, za tych którzy niejednokrotnie narażając swoje zdrowie i życie spieszą z pomocą dotkniętym koronawirusem i wszystkim potrzebującym, za zmarłych i prośmy, by dobry Bóg zachował nas w zdrowiu i bezpieczeństwie.

Pragnę Wam także z całego serca podziękować za modlitwę, za Wasze wsparcie, wrażliwość, serdeczność i dobroć, jakich to doświadczam od samego początku mojej posługi wśród Was, a także za Wasze świadectwo wiary, które jest dla mnie bardzo budujące.

Zapewniam o mojej modlitwie i jestem do Waszej dyspozycji.

ks. Proboszcz